Archive

Tags

Recent Posts

Buďte chytří, aneb jak na plány

Vítejte v novém roce! Jak jste si užili závěr toho předchozího? A podařilo se Vám najít si čas na techniku Osa života? Pokud ne a promeškali jste předchozí příspěvek, najdete jej tady.


Věřím, že většina z Vás čte tento článek již s předvyplněnou osou a těšíte se na tipy k práci s plánem pro nový rok. Pokud Vás předem odrazuje délka článku, můžeme na nastavení Vašich cílů zapracovat třeba společně. Věřím ale, že pokud si dopřejete pár minut na čtení a hlavně následnou akci, dokážete divy i beze mě. Takže jak na to?


Možná jste si na osu pro tento rok již něco umístili, možná jste nevěděli jak začít anebo čekáte na instrukce. Mně velmi pomohlo zhodnocení předešlého roku, kdy mi hned bylo jasné, čeho bych chtěla v příštím (teď již letošním) roce více a čeho méně. Sepsala jsem si své představy o nadcházejícím roce heslovitě do rohu papíru, a pak se pustila do umisťování jednotlivých položek na časovou osu.

Některá přání mohou být často těžko časově umístitelná a nejen proto je skvělé formulovat své cíle formou SMART. Tak se totiž donutíte získat o svých přáních natolik konkrétní představu, že pak již realizace nebude problém. V té Vám navíc velmi pomůže časový plán, ale začněme od začátku.
Vyberte si ze svého ročního plánu 3 cíle/přání, které jsou pro Vás důležité a chcete si je splnit. Pak si tyto cíle nastavte jako smart cíle. Touto metodou si můžete zpracovat veškeré své plány, ale je dobré hned na začátku se nezahltit a začít jen s prioritami. A jak si definovat cíl, aby byl smart? Pročtěte si jednotlivé vlastnosti smart cíle a odpovídejte si na dané otázky. Doporučuji si jednotlivé otázky odpovídat na samostatný papír pro Vámi vybraný cíl.

SMART cíl je:

Specifický

Kdy jindy si dovolit snění, než při plánování. Teď je vše povoleno. Udělejte si pohodlí a pusťte svoji představivost na špacír :) Představte si, kdy byste chtěli svůj cíl mít splněný a pak se v mysli přeneste do tohoto vybraného termínu. Odpovězte si na následující otázky:

Co vidím? Co slyším? Jak to kolem mě vypadá? Kde jsem? Co je v mém životě jinak? Jak se cítím? Cítím nějaké vůně? Jak vypadá moje okolí? Jak poznám, že jsem svého cíle dosáhl? Jak to pozná mé okolí? Jaké vnímám barvy? Jak se ještě splnění cíle projevuje v mém životě?

Buďte co nejvíce konkrétní a specifičtí. Otázky si odpovězte nahlas, nebojte se rozpovídat a představit si vše do co nejmenších detailů. Můžete si svoji představu zkusit nakreslit. Že to neumíte? O to teď vůbec nejde. Snaha zachytit Vaši představu na papír Vám dopřeje čas k uvědomění, co vše k představě patří a je v ní důležité. Skvělé je také udělat si vlastní visionboard – koláž z obrázků, které do Vaší představy patří. Můžete je snadno stáhnout z internetu, nebo třeba vystříhat z časopisů.

Už máte svůj vysněný cíl v hlavě? Pokud je kompletní, měli byste mít koutky od ucha k uchu a cítit nadšení, radost, vzrušené očekávání…

Měřitelný

Abychom se mohli odměnit za dosažení cíle, musíme si nejdříve specifikovat, kdy je cíl splněn. Teď už víte, jak splnění Vašeho cíle vypadá. Zkuste k němu připojit pár měřitelných přívlastků. Je Vaším cílem naučit se anglicky? Jak poznáte, že už anglicky umíte? Bude Vám stačit oznámkovat si vlastní pocit z Vaší dovednosti, nebo bude snazší měřit svůj pokrok podle naučených lekcí v učebnici? Uzpůsobte formulaci svého cíle tak, abyste jeho splnění mohli jednoduše změřit.

Mohou Vám pomoci tyto otázky: Co se dosažením cíle změní? (např. rychlost mého psaní v angličtině) O kolik chci, aby se daná proměnná změnila? (Chci snížit čas strávený nad jednou A4 o polovinu) V jakých jednotkách budu změnu sledovat? (v minutách)

Pokud máte problém v tuto chvíli cíl naformulovat měřitelně, zamyslete se nad aktivitou, kterou pro jeho splnění budete dělat. Stačí pak dané aktivitě v rámci týdne/měsíce apod. přiřadit nějaký čas, po který se budete dané činnosti věnovat. Nyní je tedy Vaším cílem věnovat se dané aktivitě x krát měsíčně po x minut. Časem budete schopni odhadnout, jak Vám práce na cíli funguje, kam se chcete dostat a jak můžete dosažení cíle změřit. Cíl si pak přeformulujte.

Dosažitelný

Nyní máte jasnou představu o tom, jak vypadá Váš cíl. Zamyslete se nad tím, co pro jeho dosažení je třeba udělat, a zda Vám daný cíl opravdu stojí za námahu. Pokud již teď cítíte, že do potřebných aktivit nemáte chuť, prozkoumejte svoji motivaci, možnosti, jak splnit svůj cíl co nejjednodušeji a přirozeně. Cíl můžete také trochu upravit tak, aby Vám stál za námahu, ale nebyl pro Vás demotivující.

Zaměřte se na tyto otázky: Co by se stalo, kdybych si daný cíl nesplnil? Co je potřeba pro splnění cíle udělat? Jaké konkrétní aktivity bude potřeba dělat? Už jsem někdy něco podobného v životě dělal? Mohu těžit ze svých zkušeností? Může mi někdo pomoci? Jakými způsoby bych mohl svého cíle dosáhnout? Jaký způsob by mě nejvíce bavil? Kolik času bude potřeba? Co by mi mohlo v plnění cíle zabránit? Jakou mám chuť se do plnění cíle pustit? (Odpovězte si na škále od 1 do 10. 1 znamená minimální chuť, 10 maximální.) Co by mohlo moji chuť zvýšit? Nakolik si na škále od 1 do 10 věřím, že svůj cíl dokážu splnit?*

Relevantní

Nyní již máme cíl upravený tak, abychom ho mohli dosáhnout, byl pro nás dostatečnou výzvou, ale přitom jsme se na jeho plnění těšili. Přesto si položme pár kontrolních otázek.

K čemu budou sloužit mnou vybrané aktivity? Dovedou mě skutečně k cíli, nebo se cíl trochu pozměnil? V čem má pro mě tento cíl smysl? Co mi splnění cíle přinese? Jaké životní oblasti (práce, zdraví, osobní růst, vztahy…)se tento cíl týká? Souzní tento cíl s prioritami v této mé životní oblasti? Jakou mám na škále od 1 do 10 chuť se do práce na cíli pustit?

Možná Vám tato revize přijde zbytečná, ale vyhnete se díky ní zbytečnému zklamání z toho, že jste se nakonec do Vašich úkolů nepustili, nebo u nich nevydrželi. Pokud si plnění cíle naplánujete dobře a nakonec Vás od něj něco odvede, problém tkví právě v jeho relevantnosti. Neplníte náhodou cíle Vašeho šéfa, rodičů, partnera…? Co si skutečně přejete Vy?


Termínovaný

Nyní už Vám zbývá jen dobře promyslet, v jakém sledu budete provádět jednotlivé aktivity ke splnění Vašeho cíle.

Jaké aktivity/kroky je třeba vykonat pro splnění mého cíle? Čím je potřeba začít? Co je ten nejmenší krok pro splnění mého cíle? Mohu ho udělat ještě dnes? Jaké úkony obsahuje krok č. 2? Kolik času na ně budu potřebovat? Kdy tyto úkony udělám? Co mi může časový plán překazit? Kdy jindy mohu tyto úkony udělat, pokud bude časový plán narušen? Jaké úkony obsahuje krok č.3? atd.

Snažte se pracovat s co nejjednoduššími úkoly, vše si napište. Je skvělé odškrtávat si zdánlivě zřejmé úkoly, protože i bez těch nejbanálnějších kroků byste se ke svému cíli nedostali. Pochvalte se tedy i za malé krůčky. Jednotlivé aktivity si naplánujte do kalendáře na konkrétní datum.

Nezapomeňte si vymyslet odměnu za dosažení cíle, nebo jednotlivých etap na cestě k němu. Pokud se Vám plnění cíle nebude dařit, netrapte se neúspěchem a opět cíl přezkoumejte. Uvidíte, že se Vám s praxí bude plánování dařit lépe a dosahování cílů bude jen otázkou motivace, volby zábavného a pro Vás přirozeného řešení a času.

Přeji Vám rok splněných přání!

-------------------------------------------------------

*Práce se škálou. Ideální hodnoty se nacházejí v rozmezí cca 6-8. Pokud jste pod 5, chybí Vám pravděpodobně motivace a je dobré prozkoumat, proč jste si daný cíl navrhli a zda pro Vás není důležitější nějaký jiný. Pokud je Vaše odpověď 9-10 je to skvělé, držte si svůj optimismus. Počítejte také ale s tím, že ne vždy vše půjde tak jednoduše. Nevzdávejte se při prvním nezdaru.


#novézačátky #hodnoceníroku #novýrok #prácescíly #smartcíle #techniky #prácesprioritami #timemanagement

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

kristina.rumlova(@)coach4joy.com | +420 776 320 189 | Praha | Skype

© coach4joy 2017