Archive

Tags

Recent Posts

Celoroční Halloween

Užili jste si letošní Halloween? Vyrazili do ulic v dokonalém převleku, nebo se jen divili, jaké davy lidí u nás tento svátek slaví? Pokud jste letos patřili k druhé skupině, vsadím se, že i tak jste si už někdy v životě nějaký kostým, nebo masku vyzkoušeli. No, a pokud si převlek můžete zvolit sami, většinou je to nakonec docela zábavný zážitek, nemyslíte?Dovedete si představit, jaké by to bylo, být v převleku celý týden, měsíc, rok nebo třeba celý život? Ze začátku dobrý vtípek by se asi brzy omrzel a začal by vás časem pěkně štvát. Kdy už budu moct být zase sám sebou? A přesto mnozí z nás značnou část svých životů v nejrůznějších převlecích a maskách trávíme.


Znáte to sami dobře – pracovní dress code, make-up, týmový dres, účes podle vkusu party. Masky si oblékáme podle sociálních rolí, kterých máme v životě každý spoustu: bratr, matka, učitel, podřízený, kamarádka… Schválně, kolik rolí byste napočítali pro sebe?

Ne každá „maska“ musí být nutně špatná. Jde o to umět rozlišit, která slouží vám i vašemu okolí a kterou si nasazujete jen kvůli druhým. V druhém případě se totiž okrádáte o vlastní autenticitu, o vyjádření sama sebe a žijete svůj život podle cizích pravidel. Jak tedy využívat masky a role k prospěchu všech?

Doporučuji nepoužívat masky, za které se schováte, které z vás budou dělat někoho jiného. Známe to všichni, lež má krátké nohy a dřív nebo později dojde energie na to masku si udržet. Což nám krásně ukazují mnohé reality show. Pak jsou ale masky a role, které vám mohou pomáhat překonat stud, obavy a nejrůznější strachy a být takovým, jakým byste chtěli být. Často tuto roli plní do jisté míry alkohol. U něj je ale problém, že se můžete druhý den probudit a zjistit, že jste to s odvahou trochu přepískli a dostali se do fáze „jaký bych rozhodně nechtěl být“.


Někomu pomáhá k získání jistoty cizí jazyk, protože zprostředkovává jistý odstup od reality, je to přeci jen tak trochu hra. Někomu zas funguje dobře se obléci, pro jiného je důležité mít za sebou významné pracovní úspěchy a pak si může být jistý i v jiných oblastech… Důležité je uvědomit si, že nejde o přetvařování se pro druhé. Divadlo hrajete pro svého vnitřního šotka. Říká vám, jak jste bezvýznamní? Nasaďte si pro něj vnitřní masku (postoj, pocit) celebrity a užívejte si života bez otravných pochyb sama o sobě.


S čím zlobí vnitřní šotek vás? Jaká vnitřní „maska“ by vám mohla pomoci? Jste si ji vědomi a umíte ji používat pro svůj prospěch? Zkuste si udělat chvilku jen sami pro sebe a zamyslet se nad vlastními rolemi a maskami.

Jaké sociální role v životě zastupuji? V jakých rolích si musím nasazovat masku, abych danou roli zvládnul? Co mi tato maska umožňuje získat, překonat? Co mi tato maska znemožňuje? Mohu najít zástupnou masku, která mi nebude nic znemožňovat?

V jakých rolích si chci nasazovat masku, abych danou roli zvládnul?

Co mi tato maska umožňuje získat, překonat? Co mi tato maska znemožňuje?

Mohu najít zástupnou masku, která mi nebude nic znemožňovat?


Přeji vám hodně zábavy při hraní si s šotkem. A třeba brzy zjistíte, že už na něj nemusíte nic hrát, že jste se sami pro sebe stali třeba tou zmiňovanou celebritou.


#býtsámsebou #role #autenticita #vnitřníšotek #sebevědomí #

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

kristina.rumlova(@)coach4joy.com | +420 776 320 189 | Praha | Skype

© coach4joy 2017