Archive

Tags

Recent Posts

Dočista očista

Jak jste na tom s vánočním úklidem? Už ho máte za sebou, nebo se mu snažíte do poslední chvíle vyhnout? Proč vůbec před svátky uklízet a jak na „duchovní“ očistu?

Musím se přiznat, že k vyznavačům úklidu nepatřím, ale když už se k úklidu přinutím, vždy mám radost z výsledku. Jistě to znáte taky. Ale proč se otravovat úklidem ještě před svátky? Neužili bychom si pohody radši bez úklidu?Myslím, že úklid má hlubokou symboliku právě zvláště před svátky. Při úklidu dáváme věci do pořádku, na své místo, zbavujeme se starých věcí a dáváme prostor těm novým. Úklid je taková malá rituální očista. Určitě máte taky rádi, když se Vám po týdnech odsouvání konečně podaří srovnat svůj pracovní stůl a zbavit se štosu úkolu. Nebo Vám dělá větší radost vyprané voňavé oblečení, pěkně narovnané do šatníku? A není nad to, pořádně si jednou za čas vyčistit hlavu. Máte nějaké rituály, jak si „uklidit mozek“?

Pro mě k takovému duševnímu úklidu většinou patří i ten fyzický – úklid, nebo očista. Máte nějaký svůj osvědčený oblíbený recept? Já si během svého roku života ve Finsku zamilovala saunování. Ve Finsku lidé neplýtvají slovy, a tak i v sauně většinou téměř NEMLUVÍ. Stačilo tedy vklouznout do pantoflí, omotat kolem sebe ručník, seběhnout pár pater a už jsem byla v oáze klidu.

Jakmile se usadíte v tichu a přítmí rozehřáté sauny, začnete vnímat, jak Vás hřeje dřevo a jak teplota v místnosti pomalu uvolňuje všechny Vaše svaly. S každým chrstnutím vody na rozpálené kameny Vás udeří nová vlna očistného horka a Vy si užíváte, jak se koupete ve vlastní šťávě, s kterou z Vás odchází veškeré napětí a starosti. Horký vzduch Vás štípe do nosu spolu s vůní olejíčku rozpuštěného ve vodě a Vy vnímáte přirozené tempo vašeho dechu. Pomalu začíná být horko nesnesitelné a Vy víte, že je na čase se zchladit. Pokud máte štěstí a venku leží sníh, který ještě nestihl přemrznout, můžete se vyválet přímo v těchto úžasných duchnách. Nebo možná po cestě z nedaleké říčky uvidíte polární záři, jak se mi poštěstilo při prvním saunování v Laponsku.

Musím přiznat, že dnes saunování zanedbávám, protože právě ticho je součást saunovacího rituálu, který mi u nás často chybí. Ale i když si zrovna člověk nemůže dopřát saunu v opuštěném srubu daleko v Laponsku, vždycky se dá najít způsob jak si užít úklid starostí. A pokud Vás náhodou stále nic nenapadá, můžete vyzkoušet některý z těchto tipů:


  • Zajděte si zaběhat, dokud se pořádně nezapotíte.

  • Dopřejte si voňavou koupel, nebo uvolňující výřivku.

  • Dejte prostor svým emocím a přetvořte jejich energii tancem, hudbou, malováním...

  • Zkuste omezit nebo třeba na pár dní vynechat zlozvyk (káva, cigarety, online hra, sladkosti…), který Vám dopřává alespoň chvilku času „pro sebe“ a věnujte daný čas a pozornost skutečně sobě.

  • Vyzkoušejte půst nebo nějakou formu diety – stačí začít třeba u dostatečného pitného režimu čisté vody.

Přeji Vám radostné zážitky s úklidem, který vám umožní dobití energie a osvěžující začátky.


#očista #prostorpronové #rituály #jakrelaxovat #odpočinek #prácesemocemi #zlozvyky

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

kristina.rumlova(@)coach4joy.com | +420 776 320 189 | Praha | Skype

© coach4joy 2017