Archive

Tags

Recent Posts

Jak na úspěch i bez výsledků

Ve dvěřích koučovny se objevila svěží žena středního věku. Podle jejího upravného vzhledu a stylových doplňků by každý soudil, že se jí dobře daří. Mám radost, řeká nás zajímavé koučování. Jenže pár minut za zavřenými dveřmi a začíná se otevírat tak důvěrně známý scénář.


Kamila přišla, jak je obvyklé, až na pokraji svých sil. Nemůže unést svůj pocit neúspěchu v oblasti života, kterou nemá pod kontrolou. Ať se snaží, jak se snaží, stále se jí nedaří. A ona má pocit, že už není snad žádná šance na úspěch a že už je stejně nejspíš pozdě na to najít tu pravou lásku.

Když si tak s Kamilou povídáme, zjišťuji, že je zvyklá jít si za svým a na svých cílech tvrdě pracovat. Ale jak na to v oblasti lásky, vždyť to přeci není to samé, jako vypracovat se ve svém oboru, nebo se naučit cizí jazyk. A nebo ano?

Věřte, že to, co Vám může připadat naprosto nedosažitelné, není pro druhého ani tématem k zamyšlení a naopak to, co je pro Vás hračkou, se stává velkou výzvou v životě druhých. Proč tomu tak je? Záleží na tom, nakolik vnímáme v dané oblasti výsledek jako ovlivnitelný, nebo naopak jako následek náhody, štěstí, či třeba vrozených vlastností. Nedaří se Vám, protože nejste dost hezcí, chytří, bohatí, nebo jste se snad narodili ve špatné zemi? A co jít i přesto štěstí trochu naproti?

Jak by vypadalo to pravé štěstí, nebo úspěch v oblasti, v které byste uvítali zlepšení? A tak se Kamily ptám co vlastně ve vztahu hledá a jak by měl podle ní ideální vztah vypadat? A najednou zjišťujeme, že Kamila neví. Celé ty roky se soutředila na to, co jí ve vztazích nefungovalo, nebo proč je tak dlouho sama. Hurá, na konci sezení máme představu ideálního vztahu.

O dva týdny později přichází Kamila se zkroušeným výrazem na tváři. Představte si, i když už ví, co hledá, za dva týdny to nenašla! A tak se koukáme na to, kde a jak Kamila hledala. Hmmm, copak na hledání lásky se dá vymyslet strategie? Zní to podivně, že? Kamila odchází s úkolem zkoušet různé strategie a sledovat, kdy a jak se jí nejlépe potkávají a poznávají muži.

Uplynuly další dva týdny a do koučovny se vrací tatáž Kamila. Stále single, ale spokojená. Jak to? Vyprávíme si o uplynulých dvou týdnech a smějeme se nad historkami z nejrůznějších Kamiliných setkání. A i když Kamila ještě svoji vysněnou lásku nepotkala, pochopila, že cesta je cíl. Že díky jednotlivým setkáním je svému cíli blíž a blíž, a že po každém novém setkání poznává lépe sebe i své potřeby.

A snad jednou, až svou lásku potká, bude Kamila vědět, že její cesta nekončí. Ví už totiž, že nemá smysl soustředit se tolik na cíl, jako spíš na pokrok. A tak snad svoji novou lásku neudusí hromadou očekávání, ale bude si užívat, jak spolu s partnerem rostou ve vztahu k jejich společnému ideálu.

Co můžete udělat pro svůj cíl vy, pokud v něm zatím ještě nejste? Jaké aktivity vás k němu budou směřovat? Měřte svůj úspěch úsilím věnovaným těmto aktivitám a uvidíte, že brzy budete spokojení, i když třeba ještě nebudete úplně v cíli. A s radostí jde přeci vše snáz.

Přeji vám hodně radosti z podniklých kroků směrem k cíli

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

kristina.rumlova(@)coach4joy.com | +420 776 320 189 | Praha | Skype

© coach4joy 2017