Archive

Tags

Recent Posts

Jak nečekat na poslední kapku? Odhalte, co vás irituje včas.

Máte rádi reality show, nebo vám přijdou spíš hloupé? Ať tak, či onak, věřím, že alespoň tušíte, čeho se týká show “Výměna manželek”. Právě sedím na letišti a čekám na svůj let domů. Asi se divíte, proč teď myslím na výše zmíněný seriál…Je to totiž skvělá paralela k zrychlenému kulturnímu šoku.Show má dva obvyklé konce – manželka se vrací domů a blahořečí svého manžela za vše, čeho si do teď zas až tak moc kolikrát nevážila. Nebo naopak díky zkušenosti z cizí rodiny prozře a diví se, co v manželství dosud tolerovala a na co si zvykla.

Reality show jako vyšitá, co říkáte? Známe to přeci všichni, člověk si ve vztazích zvykne na leccos a až při nečekaných otřesech se diví, jak se mohlo to či ono přihodit a jak to, že to dřív „neviděl“, jak to, že toto druhému vůbec toleroval? Zvykáme si na leccos vlastně celý život, jenže s ošklivým bytem nebo nepovedenou kariérou se těžko hádá, proto si možná přehlížené „zlozvyky“ palčivě uvědomujeme hlavně ve vztazích.

Zvyk jako problém

Ono „zvykání si“ (tzv. habitace) má velmi praktické důvody. Umožňuje nám soustředit se na důležité podněty a vypustit z pozornosti ty stále se opakující, důvěrně známé. Problém nastává ve chvíli, kdy si ve svém životě zvykáme na cokoli nepříjemného, protože naše pozornost se v tu chvíli zaobírá řešením mnohem zásadnějšího nepohodlí. Kvůli strachu ze samoty tak „zapomínáme“ na to, jak důležitá pro nás byla kdysi harmonie ve vztahu. Kvůli obavě ze splacení hypotéky nějak nepovažujeme za podstatný fakt, že každý den chodíme z práce domů neobvykle unavení a ráno vstáváme se sevřeným žaludkem.

Pryč se zlozvyky

Ale co s tím, když už jsem vlastně „zapomněli“, co nás v našem životě trápí, otravuje, zlobí a přitom cítíme, že to není úplně ono? Mám pro vás pár jednoduchých tipů:

  • Věnujte více času dětem. Věřte, že vám budou nekompromisním zrcadlem díky svým zvídavým otázkám.

  • Vydejte se na cesty nejlépe někam, kde budete mít hodně nových podnětů. Po návratu se budete divit třeba i nad obvyklým tvarem splachovadla, mnohými kulturními zvyky, nebo třeba ne příliš praktickým uspořádáním vašeho bytu.

  • Vypište se ze svých úvah. Věnujte psaní alespoň 15 minut a nijak necenzurujte tok svých myšlenek, třeba se překvapíte zajímavými objevy a postřehy.

  • Sežeňte si velmi pozorný protějšek, který bude ochotný naslouchat vám, aniž by vám radil a ovlivňoval vás ve vašich úvahách. Stačí, když vás bude poslouchat a občas vám stručně zrekapituluje, co slyšel.

  • Počkejte si na chvíli, kdy vám nebude úplně hej a pak si natočte video se stížnostmi na váš nebohý život. Dejte si záležet a nezapomeňte zmínit ta nejdrobnější spiknutí vůči vaší existenci. Ten kapající kohoutek je přeci jasný osobní útok! O kolik lépe vám bude, když ho opravíte. Stačí si jen všimnout, že vám ubírá energii.

  • Podívejte se na sebe cizíma očima. Jak by vaši situaci hodnotili vaši přátelé, rodiče, šéf? Co by vám záviděli a co by vám naopak radili změnit?

Už jste přišli na nějaký „zapomenutý“ podnět, který vám nedělá zrovna radost? Pokud ano, určitě je natolik podstatný, aby stál za změnu. Zkuste vymyslet alespoň 5 způsobů jak se daného podnětu zbavit, jak ho přeměnit v pozitivní. Máte řešení? Vyberte si to nejsnazší a nejzábavnější a po jeho realizaci se nezapomeňte náležitě odměnit.

Přeji vám radostné zbavování se malých otravností.

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

kristina.rumlova(@)coach4joy.com | +420 776 320 189 | Praha | Skype

© coach4joy 2017